Historie hasičského sboru od roku 1905 (Mírovka = dříve Frýdnava)
První zmínky o založení hasičského sboru ve Frýdnavě jsou z roku 1905. Ve sboru byli pouze muži německé národnosti, proto tedy německý brod. Tvořilo jej 15 mužů a hasilo se ruční koněsprřžnou stříkačkou. Při hašení požáru se muselo zdatně pumpovat a docházelo k rychlé únavě mužstva. Zřejmě proto se sbor rozšířil v letech 1922 na 19 členů a v roce 1926 na 21 členů.
Od roku 1918 se do Frýdnavy nastěhoval větší počet Čechů z Německého Brodu a okolí. Početní převaha obyvatel německé národnosti již nebyla tak výrazná. Ve volbách do obecního zastupitelstva mohli být voleni Češi a postupem doby měli v zastupitelstvu převahu. Ovšem soužití Čechů a Němců ve Frýdnavě bylo nadále velice problematické. Čechům byla stále upírána některá práva, například nemohli vstoupit do německého sboru. Němci nepovažovali Čechy za rovnocenné a chránili především svůj majetek.
Riziko požárů bylo s přibývajícími nově stavěnými domy větší a větší. Některé staré domy měly spojené doškové střechy a riziko četných požárů zvyšovala železniční trať. V období sucha často docházelo k zažehnutí suché trávy jiskrami od projíždějících parních lokomotiv.
Vzhledem k tomu, že německý sbor by již pomocí ruční stříkačky nestačil na uhašení takto vzniklého velkého požáru, bylo nutno založit sbor český. Ten byl založen 25.února 1930 s názvem: ,,Sbor dobrovolných hasičů ve Frýdnavě“. Toho roku bylo do sboru přijato 17 mladých českých mužů, většinou bývalých vojáků a 45 přispívajících členů.
1.května 1930 obecní zastupitelstvo schvaluje stanovy českého hasičského sboru a přenáší pravomoc velení při požáru na velitele českého sboru. Na schůzi obecního zastupitelstva 30.července 1930 byla přednesena žádost českého sboru o zakoupení nové, motorové stříkačky v hodnotě 34 tisíc korun československých. Zastupitelstvem byla schválena zápůjčka u Městské spořitelný v Německém Brodě a dále bylo odsouhlaseno zřízení společného skladiště pro oba sbory.
V roce 1931 byla pořízena čtyřválcová, koněspřežná, motorová stříkačka o výkonu 35 HP. Výrobcem byl Bohumil Mára – jihočeská továrna na hasičské stříkačky Tábor. Český a německý sbor tedy fungoval samostatně. Německému sboru chyběla v té době tolik potřebná motorová stříkačka. Pořídil si tedy novou dvoutaktní stříkačku s dvouválcovým motorem DKW o objemu 585 ccm, výkonem 14,75 koní a výkonem čerpadla 500l/min. Výrobcem byla německá firma F.A.Flader, která s tímto typem stříkačky vyhrála v roce 1925 celoněmeckou hasičskou soutěž v saském Freibergu.
Tato stříkačka se později osvědčila při požáru Plastimatu, kdy údajně jako jediná vydržela v chodu téměř celý den. Oba sbory měly tedy špičkové stříkačky tehdejší doby. Rivalita mezi oběma sbory byla nepřehlédnutelná a několikrát došlo i k vzájemnému soupeření při čerpání vody z řeky do kopce nad železniční trať.
Z velkých požárů ve Frýdnavě lze zmínit rozsáhlý požár několika domů v roce 1945. V té době po osvobození Československa a odsunu němců německý sbor zaniká. Právo hospodaření s majetkem německého sboru přechází na sbor český a je ku prospěchu obce.
Současnost
Z novější historie SDH je třeba zmínit a ocenit obětavou práci členů na stavbě nové hasičárny a dalších stavbách v rámci akcí ,,Z“. Taktéž usilovanou práci a údržbu na požární výzbroji a technice. Současný sbor má 65 členů, z toho 17 dětí, 16 žen a 32 mužů. Účastní se hasičských soutěží, a to okrskových, okresních a tradičních sousedských. Na závodech používá klasickou přenosnou stříkačku PS 12.
Městem Havlíčkův Brod je zřízena JSDHO (jednotka sdružení dobrovolných hasičů obce) kategorie JPO V, v počtu 8 členů. Je začleněna do složek integrovaného záchranného systému ČR. K dispozici má dopravní automobil MAN DA 15-M1Z s potřebným vybavením.
Historie projektu
V této části můžete popsat historii Vašeho projektu a co Vás vedlo k nápadu jej realizovat. Je vhodné se také zmínit o důležitých milnících a poděkovat lidem, kteří se na projektu účastnili.